Fórum

Vítejte Host 

Zobraz/skryj hlavičku

Vítejte, zadání příspěvku v tomto fóru vyžaduje registraci.

Stránky: [1] 2
Autor Téma:Jídlo - hraní si u jídla?
Klarchen
Nováček
Příspěvků: 23
Příspěvek Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 7.8. 20:11:10

Chtěla bych se poradit o tom, jak přistupovat k jídlu. Jáchym konečně začal sedět, takže už jí v židličce....jídlo, co se jí lžičkou jí většinou tak, že jednu lžičku si drží, občas zkusí nabrat a druhou ho krmím já. Kousky ovoce, zeleniny, těstoviny, křupky jí většinou sám. Po chvíli jídla má ale tendenci si s ním hrát - šahat do něj, zkoumat ho, házet ho na zem...a já jsem na vážkách, co dělat. Na jednu stranu se mi líbí, že jídlo zkoumá, na druhou stranu si říkám, že to je jídlo a s ním by si hrát neměl. Takže ho nechám většinou chvíli zkoumat a když vidím, že už u toho nejí, tak to utnu. Jakou máte zkušenost vy? Jáchymovi je 11 měsíců....Díky moc!

admin
Administrátor
Příspěvků: 60
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 8.8. 10:05:42

Klarchen, dělala bych to stejně - i jsem tak postupovala. Jakmile chtěla jíst sama, nechala jsem jí. Pokud přestala jevit o jídlo zájem a matlala se v něm, řekla jsem, že už asi nemá hlad a jídlo dala pryč. Zkusila bych možná - pokud to neděláte - nabídnout mu alternativu k senzitivní fázi a k matlání. Občas stačí jen třeba rýže, fazole atd. do lavorku. Elle jsem dávala i trochu hladké mouky a třeba vodu - patlala se v tom, jelikož tu potřebu měla a u jídla to pak velmi omezila. Je fajn třeba věci v lavorku měnit - aby ten smyslový vjem byl pokaždé jiný. Mohou se tam také schovat různé předměty, které při tom hrabání najde. Mili

Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 8.8. 12:11:30

Ahoj Klarchen,

my to měli stejně a předpokládám, že je to tak všude. Jídlo je třeba POŘÁDNĚ prozkoumat :-) Šli jsme na to následovně: děti s námi začaly jídlo připravovat a pak mýt nádobí. Zdá se mi, že si tím uspokojily potřebu po tom, co se s jídlem všecko dá dělat. Když pak s jídlem házely (ještě někdy hází, protože synovi je 15 měsíců), tak komunikujeme - "Hází se s balonem." nebo při patlání "Staví se z písku, modeluje se s modelínou." Prostě pozitivní reakce a informace. Osvědčilo se nám to i jinde. Tím pádem šetříme se slovem NE a když už je je něco NE, tak to platí a přes to se prostě nejde. Rozumíte, co chci říct?

T.

admin
Administrátor
Příspěvků: 60
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 8.8. 12:26:02

Terezko, super - ano, dobrá připomínka!

Klarchen
Nováček
Příspěvků: 23
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 11.8. 20:54:36

Moc díky za reakce.Určitě zkusím Milino patlání se v mouce :) A Terezo, můžu se zeptat, jak konkrétně jsi začla děti zapojovat do přípravy jídla? Já jsem nějaká vygumovaná v nápadech, co bych mohla začít zkoušet, Jáchymovi bude rok...tak to 15měsíců není tak daleko. Máš nějaké praktické nápady, jak začít zapojovat?Dík!

admin
Administrátor
Příspěvků: 60
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 12.8. 9:25:15

Klarchen, nejsem Terezka - ale pokud mohu. Zcela určitě než jsem začala cokoliv vařit jsem si sama přehrála, co by mohla dělat. U té konkrétní přípravy. Vždy jsem jí ukázala, co je cílem - některé děti to baví více pokud je to reálné a dají se tam zapojit aktivity, které třeba samostatně děti nebaví. Přendavat rýži do hrnce. Přeskládat brambory do hrnce. Omývat zeleninu - s vodou to zabere vždy. Mýt průběžně nádobí, míchat. Ale je potřeba počítat s tím, že se toho nebudou chtít vzdát, nebo s tím pracovat déle. Takže to co jsem vymyslela pro Ellu, jsem jí dala jako první - a dělala mezitím něco jiného, aby si dostatečně "popracovala", nebo měla třeba těch mrkví více, jednu dala jí, malinký lavorek, kartáček, ona si drhla tu jednu a já dělala zbytek atd. Asi jde o to vychytat, co dítě zaujme. A samozřejmě počítat s tím, že to bude všude - což ne každý u vaření prostě ocení. Já to brala jako fajn příležitost, společně pak uklízet. Je dobré pojmenovávat předměty - protože jeden čas jsem je před ní vyskládala a ona podávala - byla to taková hra na lékařství :-D Pak ji jeden čas bavilo nosit - co jsem potřebovala. Mili

Rabrmont
Nováček
Příspěvků: 8
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 12.8. 20:40:43

To je neuvěřitelne, co všechno jste s malou dělala, mě to prostě nikdy nenapadne.Potřebuju to přesně takhle konkretně vypsat co se čím myslí, v kolika letech a podobně, jinak mi to prostě necvakne. Prosím neexistuje nějaká knížka, kde je to všechno takhle pěkně konkrétně rozepsane, jaké aktivity je možné dělat, v kolika letech, jak postupovat....? Mě ještě dělá potíže to, že Aďa nikdy nedělá to co ji ukážu, začne si s tím hrát po svém, vodu většinou hna sebe hned vylije, mrkev by začala jíst a tak různě.

Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 13.8. 0:48:56

Já tedy nejsem žádný odborník, děláme to nějak takhle:
1. ze všeho nejdřív udělám prostor to znamená - na povrchu a v dosahu nechám pouze předměty, s kterými budou pracovat - to se mi osvědčilo vzhledem k pozornosti a udržení cíle činnosti. Uvedu příklad - jdeme mýt nádobí - takže u dřezu je pouze špinavé nádobí, na odkapávači není nic. Přisunu stoličku, aby děcka dosáhla a jdeme na to. Já myji, děti oplachují a dávají uschnout "dnem vzhůru", aby to vykapalo.
2. příprava jídla k vaření - děti podávají ingredience ze špajzky a dávají to na linku
3. vaření - děti stojí na stoličce u linky a co můžou, to dělají. Dcerka např. loupe cuketu, brambory...
4. příprava snídaně - svoje nádobí mají ve spodní skříňce, vyskládají to na stůl. Dcerka vyndá ze špajzu kaši, nasype si to do misky, zalije mlékem...
5. krájení nožem - osvědčilo se nám - banán podélně rozkrojit na polovinu a tou placatou stranou dát na prkýnko. Dcera si ho pak krájí sama příborovým nožem. Teďka takhle děláme i jablko a to už s ostrým nožem (pod dohledem).

Můj největší postřeh z toho je NEOPRAVOVAT a NEPŘEDĚLÁVAT. Nedokonale oloupanou bramboru prostě uvaříme a sníme. Pokud se nejedná o nějakou zásadní věc (půlka skořápky z vejce v těstě), tak to prostě zpracujeme s nedokonalostmi.

Tereza

Klarchen
Nováček
Příspěvků: 23
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 14.8. 20:56:09

Mili a Terezo moc díky za nápovědu! Už zkouším vymýšlet, co by s Jáchymem šlo, ale je asi fakt ještě malej(sám ještě ani nestojí), tak to chce pozvolně. Zatím jsem začla aspoň tak, že když meju nádobí, tak si ho u sebe posadím do židličky a nějaký misky, lžičky, hopubičku mu tam dám a on se v tom přehrabuje (a samozřejmě to dost hází dolů, ale na chvíli ho to zabaví). A dáváme spolu do kastrůlku to, co mu vařím k obědu - těstoviny a zeleninu. Zatím teda dávám já a Jáchym dá tak jednu a zbytek okusuje:)Přijde mi to podobné, jak píše Rabrmont - cokoli s vodou musím pevně držet, jinak je hned vylito - dneska jsem zkoušela nechat mu kelímek s vodou napospas, aby potrénoval samostatné pití - měl asi 2 docela úspěšné pokusy, ale pak vodu metal všude možně...člověk se musí obrnit trpělivostí....:D

Klarchen
Nováček
Příspěvků: 23
Příspěvek Re: Jídlo - hraní si u jídla?
dne: 7.9. 19:53:58

Existuje senzitivní fáze na házení předmětů z židličky dolů? Jáchym jí asi má, protože jídlo, poté, co se po pár soustech zasytí, hází o 106....Dost nás to rozhazovalo a dneska jsem teda zkusila házení dolů podpořit mimo jídlo, na židličku dostal haldu měkkých plastových kostek a házel a házel a furt dokola. Mám trochu strach, aby pak neměl pocit, že házet se takhle může všechno a kdykoli...u jídla to budem samozřejmě vysvětlovat a hraničit, ale nejsem si jistá, zda bude rozdíl chápat...no uvidíme. Ale ta jeho radost, když ty kostky házel, byla fakt nádherná :)

Stránky: [1] 2
Mingle Fórum by cartpauj
Verze 1.0.33.2 ; Stránka načtena za 0.031 vteřin.