Fórum

Vítejte Host 

Zobraz/skryj hlavičku

Vítejte, zadání příspěvku v tomto fóru vyžaduje registraci.

Stránky: [1] 2 3
Autor Téma:Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 27.6. 0:31:40

Zdravím všechny ve spolek!

Ráda bych tady otevřela téma, které je pro nás aktuální. Tím je samostatná samoobsluha dítěte v přítomnosti druhé/cizí osoby, rozuměj babičky apod. Máme totiž problém. Moje 3letá dcera je zvyklá dělat vše, co zvládne, zcela sama. Zkrátka po principu Montessori a respektu z naší strany. Problém nastává, když se jí někdo zvenčí snaží "pomoc". Uvedu příklad - Ema normálně chodí na nočník sama ve sledu následujících kroků: 1. svlékne se, 2. sedne na nočník, 3. utře se, 4. obleče se, 5. nočník vynese do záchodu, 6. umyje nočník a uklidí ho, 7. umyje si ruce a utře si je. Pokud jsme doma sami, má na to (a samozřejmě na všechny další činnosti) naprostý klid a když nás o pomoc nepožádá, nezasahujeme. V přítomnosti babiček - které prostě nerespektují, že věci zvládne sama a je to pro ni normální - je velký problém. Babička jí vyruší, když jí při čůrání podá papír. Nebo jí chce pomoci obléct apod. Nebo řekne "Bravooo jak jsi se krásně vyčůrala.". Pak je ale Ema agresivní a vzteklá a vyjde z toho jako fracek, který se neumí chovat. Rozumíte mi? Já prostě nevím, jak to řešit, jak jí zajistit klid při návštěvě příbuzných. A jak příbuzným vysvětlit, ať jí "nechají na pokoji". Máte taky podobný problém?

Děkuji za komentáře Tereza

jarda
Administrátor
Příspěvků: 12
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 27.6. 8:30:13

Dle mého nekompromisně srovnat babičku. Dítě potřebuje jednotný přístup ve výchově, jinak z toho bude mít guláš. Pokud chtějí být ostatní (vzdálenější) členové rodiny s malou, budou muset respektovat pravidla hry.
Bohužel, připravte se s velkou pravděpodobností na citová vydírání a podobné lahůdky od babiček. :(

Počkej, to mi jako chceš říct, že svojí mámě nepůjčíš moje milované vnouče?! Vždyť já už jednu generaci vychovala, mně přece něbude nikdo radit... atd.

admin
Administrátor
Příspěvků: 60
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 27.6. 9:46:10

Terezo, toto je fakt ošidné a naprosto chápu jak to u Vás asi probíhá. Babička to myslí dobře, chce být užitečná, chce udělat pro dítě to nejlepší. Bohužel je to občas "kontraproduktivní" a samostatné dítě to chápe jinak a logicky se tomu "brání". Babička to může chápat tak, že jí chceme ubírat právo se podílet a "vyšoupnout" ji - že je nedůležitá, vždyť to myslí dobře. Je to těžké a hůře se s tím bojuje, pokud jste babičce vysvětlila, že v těchto situacích zasahovat nemá. Předpokládám, že dcera, pokud potřebuje opravdu pomoc si o ni řekne ( vycházím ze své zkušenosti - třeba to máte jinak. nezasahuji do okamžiku, kdy mne dcera nepožádá ). Možná bych jí zkusila naučit ( třeba to dělá ) že má pomoc odmítnout. Děkuji, zvládnu to sama. Moje dcera naštěstí toto říká - chci sama! Třeba by jí to pomohlo - a vám taky. Jelikož se může stát, že pokud babičku zastavíte vy, bude to chápáno, jako že jí ubíráte možnost pomoci - pokud to řekne dcera, je to její stanovisko, za které se můžete postavit i vy. Tedy - chce to zvládnout sama babi, necháme ji to zvládnout. Až bude potřebovat, o pomoc si řekne? Pak už je na babičce, zda jí to nebude líto a bude schopna to tak přijmout. Možná by bylo dobré zkusit jí navrhnout, s čím pomoci může - což je u samostatných dětí skoro nic - hlavně pokud si na to chtějí přijít sami. Je to těžké a chce to pochopení na straně všech, hlavně babičky, že to neznamená, že dítě ji nepotřebuje, ale že se má radovat, že dítě to zvládne - ale ocení třeba společnou procházku.

jarda
Administrátor
Příspěvků: 12
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 28.6. 8:36:30

Terezo, toto je fakt ošidné a naprosto chápu jak to u Vás asi probíhá. ...

:-) Mili řeší v rukavičkách, na co já vzal sekeru. Takhle nějak jsem to myslel. Děkuji. ;-)

Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 28.6. 13:55:13

Děkuji vám za reakce. Radami, které jste oba napsali, se řídím a dávám velmi jasně a srozumitělně najevo (jak tchýni, tak svojí mámě), jakým směrem ve výchově jdeme. Je to ale někdy těžké, protože žijeme ve Slovinsku - s českou babičkou se tedy moje děti vidí dost málo a člověk se pak snaží konfliktům vyhnout. Jsem ale ráda, když se dcerka ozve sama a přesně jak psala Mili, říká "Sama, já sama." No sledovat pak netrpělivé pohledy dospělých je zábava a někdy tedy zkouška mojí trpělivosti, abych to nekomentovala. Každopádně bych tady nechtěla mluvit o rušení dětské činnosti jenom s nežádoucí pomocí ze strany dospělých. Mám totiž velký problém s chválením. Já totiž vůbec nechválím. Nikdy. Ani můj muž. Když se něco povede, tak jen popíšeme výsledek. Např. vyčůrala si se do nočníku, sama sis zapla zip na bundě apod. Ve společnosti, kde je moje dcera svou samostatností od útlého věku docela vyjímečná, je to ale hrůza. Neustálé bravó, super, jsi šikulka...za prvé na ně vždycky kouká nechápavě ve smyslu "Jako co má bejt?" :-) , za druhé jí tyhle pochvaly vždy hodně rozptýlí. Rozptýlí tak, že s danou činností dost často skončí - prostě jí to vyruší. Je to fakt složité někdy - člověk doma nějakým způsobem s dítětem komunikuje a za dveřmi bytu je komunikace diametrálně rozdílná.

Zdravím Tereza

Rabrmont
Nováček
Příspěvků: 8
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 28.6. 23:23:14

Terezo úplně tě chápu, já jedu taky podle RaBR, což spoustu lidí vůbec nechápe. Největší problém máme taky s babičkou a rovněž na veřejnosti -třeba na hřištích apod. Uplně mě nadzdvihává, když nějaká maminka, v dobré víře, začne Aďu (mou dceru) chválit, pomáhat jí na nějakou klouzačku (kterou by sama ještě nezvládla), nebo ji začne přidržovat, když někam/na něco leze ( a já vím, že to má naprosto zmáknuté). To samé babička, která je navíc ještě učitelka v mateřské školce, takže mě často odbývá slovy:" ty si jako ty střelené matky u nás ve školce, pak ty děcka jsou dnes úplně rozmazlené" nebo" ty mi budeš radit!". Je to těžké, ale z vlastní zkušenosti vím, že nic, co chceme, aby šlo opravdu přirozeně, trvale a od srdce, nejde po zlém-proto i s prarodiči je potřeba jednat v rukavičkách, pomalu a trpělivě a spíše poukazovat na věci, které dělají dobře a nenápadně k tomu přidat něco "od nás":)) Já mámě občas poukazuji na situace, kdy Aďa něco dělá stále znovu jen tak sama od sebe, s tím, že jí poskytnu informaci, že to dělá proto, protože z toho má radost, baví ji to, a ne proto, aby to ještě bylo stvrzeno pochvalou, apod. Nebo často v těch chválících situacích utrousím: prezidentovi, kámošce, nebo šéfovi bys taky řekla, že je šikulka, že se vyčůral??

Co se týče hřišť, tam mi tolik potřebný odstup ještě chybí:)))

Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 29.6. 8:58:40

Rabrmont, PŘESNĚ! Hřiště jsem už úplně vyloučila z našeho programu :-) Dřív to ještě šlo, když jsem neuměla tolik slovinsky a prostě jsem vypla jazyk a "nerozuměla". Teďka ale rozumím všemu a na hřišti mě kecy ostatních matek tak strašně štvou, že na hřiště u nás ve městě prostě nechodíme. Když už na hřiště, tak jdeme na jedny prolejzačky v kempu - v přírodě, kam chodí podstatně jiná skladba lidí jak na městské hřiště.

admin
Administrátor
Příspěvků: 60
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 29.6. 10:28:39

Terezo - pokud jezdí tak málo, moc bych si s tím nelámala hlavu. Horší by to bylo, kdyby to bylo asi každý týden, i když vím, že je to těžké. Ono, ty zažité "věci" už prostě nezmění. S tím chválením to naprosto chápu, stejně jako s tím, kdo bude první atd. Je zvláštní, že to každý cítí jinak. Pro někoho je to jen slovíčkaření - já to cítím jinak. Ať už se jedná o pochvalu nebo téma "trestů" či nesení důsledku. Pro mne je v tom ohromný rozdíl. A k hřištím se přidávám, občas si říkám, že jsem divná já :-D Všichni tam chodí rádi a já se jim snažím pokud možno vyhnout. Nedávno jsme potkaly paní, která křičela na malé dítě - drž už konečně hubu a pak jí jednu přes ní dala - dítě překvapivě nepřestalo. Musím říci, že mi šel mráz po zádech, jen si na to vzpomenu. Ella konsternovaně přihlížela, a pak říká: ale bít se nesmí. Radši jsem nás rychle pakovala pryč.

Tereza
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 29.6. 13:22:31

Hřiště u nás - mámy, které chodí na hřiště pravidelně tedy denně, sedí kolem pískoviště, klábosí, řvou na děti. Děti si hrají a mámy do nich mezi hrou cpou svačinu (sušenky, křupky...). Těžko snáším taky to, že je hřiště oplocené. Což je podle pravidel, já vím. Akorát se tam necítím fajn. Přijde mi, že plot kolem a parkoviště před dítěti vzkazují: "Teď a tady si můžeš hrát, být dítětem, běhat, skákat, dovádět. Jinde překážíš." S čímž samozřejmě nemusíte souhlasit. Vůbec tenhle instatní způsob trávení volného času s dítětem. Autem ke hřišti, vyprdnout se u pískoviště, večer autem domů..ach jo no.

Si
Nováček
Příspěvků: 13
Příspěvek Re: Samoobshluha dítěte ve společnosti druhých
dne: 29.6. 13:31:54

Lidičky, úplně vám závidím - já to chválení nezvládám. Sice se snažím popsat situaci, ale "šikulka" ze mě vyletí, ani nevím jak. Musím zapracovat...;-).
Z některých návštěv hřišť mám podobný problém. Když místo "ne" se snažím věci popsat, navrhnout jak jinak nebo aspoň odvést pozornost, když nosíme ovoce, věci ze zdrav.výživy a vodu a kolem jsou děti s jupíkama a nějakýma slaďákama. No, nic. Člověk se musí snažit se obrnit. ;-) Nejradši mám když jsme tam sami nebo aspoň jen s někým známým.
Babičky se u nás snaží, ale chválení čůrání je neustále :-( . No, nic.

Stránky: [1] 2 3
Mingle Fórum by cartpauj
Verze 1.0.33.2 ; Stránka načtena za 0.031 vteřin.