GOBBI MOBILE

25.9.2012 Autor: Mili  Kategorie: Kojenci, Montessori doma  10x komentováno

 

Tento článek pro Vás zpracovala Renata Křivánková zakladatelka RC 4 Medvědi – a já jí velmi a moc děkuji – naprosto dokonalé! ;-)

 

 

 

Montessori mobily mě zcela nadchly díky své jednoduchosti a zároveň velké užitečnosti. Zde nabízím informace, nápady či inspiraci pro ty kdo májí či plánují mimčo a chtěil by montessori cestou jít hned od začátku. Pohled na zaměstnané, několika týdenní miminko, které přes omezené možnosti tělíčka se snaží jít za svým cílem je skutečně jedinečný, a řekla bych, že chytne každou mamku. No, a když máme i informaci, že to napomáhá rozvoji, nácviku prvního soustředění a využití potenciálu malé dušičky, tak už nevím kdo by odolal a něco nepořídil či nevyrobil.

 

 

Navážu na Mili články a blíže představím Gobbi, tedy aspoň to co vím a jak jsme to řešili my doma a nyní využíváme i v Montessori pracovně pro miminka ve 4medvědech.

 

 

Gobbi, je třetí  vizuální mobil pro miminka, který je přirozeně poutavý. Gobbi byl sestaven s cílem posunout rozvoj zraku miminek dále. Ukazuje jemné rozdíly, odstíny v rámci jedné barvy. Miminkům ho nabízíme zhruba po osmém měsíci, ale jde v první řadě o zájem mimča než o věk. Pokud jej zavěsíme, nabídneme a nevidíme zájem, můžeme s ním ještě počkat a vrátíme již známý Octahedron.

 

 

Ze zkušenosti to mimča baví spíše později. Někdy se to tedy překrývá již s obdobím, kdy mají zájem sahat na předměty před sebou. Pokud to mimču dovolíme, záleží jak moc je mobil odolný nekoordinovaným prstíkům:) a zavěsíme níže. Primárně je Gobbi určen pouze na koukání, ale doma v praxi je možné lehce modifikovat a použít i pro trénování uchopování či kopání nožiček k cíli. V Montessori nemluvňatech se doporučuje k uchopování kroužek či rolnička na stuze, ale to sem teď nepatří:)

 

 

Gobbi si již můžeme pořídit v jakékoliv barvě a pak jen vyladit postupné odstínování. Může to tedy být i těžší barva pro zrak jako např. fialová. Forma kuliček je pro děti moc přitažlivý tvar. I na Munari si děti často vybírají na pozorování právě kolečko.

 

 

Kuličky by neměli být moc velké tak max 3 cm v průměru, aby mimčo nemělo pocit, že ho mobil zavaluje:)

 

 

Modrý Gobbi je vyrobený dle originální metody a celé to trvalo přes 5 hodin čisté práce. Originálně by se měli používat hedvábné nitky (lépe odráží světlo), ale to je několika stovková záležitost na jednu kuličku. Zvolila jsem tedy pouze bavlněné bavlnky s názvem Perlovka. Také sehnat v galanteriích pět odstínů jedné barvy bylo trochu běhání:) Kuličky se postupně obmotávají jednotlivými bavlnkami. Po té se navážou na tyčku tak, aby nejsvětlejší byla nejvýše. Je to opravdu hodně pracná záležitost, ale výsledek je krásný, ladný a skutečně přitažlivý. Ve 4medvědech nabízíme tento mobil v půjčovně pomůcek pro miminka.

 

 

Růžový Gobbi je poměrně jednoduší, ale výsledek není tak ladný. Na tyčku jsou zavěšeny klubíčka, čímž se značně ušetří práce:)

 

 

A varianta pro inspiraci na doma, pro toho kdo si to celé chce zjednodušit:)  Bambulky si syn užil.

 

 

Přikládám i Vánoční koule, které sice nemají různé odstíny, ale byly ve velké oblibě a mě samotnou také moc bavily. Opravdu perfektně odrážejí světlo a jsou stále jiné. Měli jsme i čtyři červené s různým povrchem – lesklá, matná, pískovaná a vroubkovaná a ty byli také populární. Bohužel jsem je teď již nenašla, používali jsme je se synem již před více jak rokem. Dceři jsem tyto koule také zavěšovala a to jsem ještě ani nevěděla nic o Montessori. Jen jsem to odpozorovala o Vánocích a pak pár let na to jsem zjistila, o čem to vlastně bylo.

 

10 příspěvků k GOBBI MOBILE

 1. E. dne 25.9.2012 v čase 11.13

  Moc děkuji za bezvadný článek! Gobbi mi ještě chybí a střapečky vypadají úžasně, tak se nechám inspirovat.

 2. Katka dne 25.9.2012 v čase 12.45

  Krásne! Zaujali ma tie farby … akú máte mamky skúsenosť? Kade tade sa dá dočítať, že modrú nie, je to posledná farba, čo novorodenec vníma…. pamätám si, ako náš pár dňový doslova šalel po červenej a ešte ho zaujal ten klasický čierno – biely kontrast (to som už odskúšala s úspechom na najnajmenších bábätkách v okolí s Munari podľa Mili:)).

 3. gobbi dne 26.9.2012 v čase 16.57

  Díky Mili a moc zdravím.

  K těm barvám: nejjednoduší barva je červená pak žlutá a na konec modrá. Gobbi by se právě měl nabízet až po tom co miminko má okoukaný základní tři barvy na mobilu Octahedron. Pak je již jedno jakou barvu na Gobbi zvolíme – klidně i fialovou:)

  Zdravím Renata

  • Katka dne 27.9.2012 v čase 19.16

   Vďaka:) Tak už len to bábo treba, nech máme dôvod urobiť takéto jednoduché a krásne veci :)

 4. Lucie dne 1.10.2012 v čase 22.24

  moc krásné, jdu shánět bavlnky :-) ještě bych měla dotaz jaké kuličky jste omotávala? nějaké dřevěné? viděla jsem korálky max 1,5 cm..

  • Lucie dne 2.10.2012 v čase 21.56

   už jsem našla veliké korále jak míčky, levně. info pro ostatní: hledat v internetových obchodech s pedigem. :-)

   • Mili dne 2.10.2012 v čase 21.59

    Lucko, jestli máte odkaz kde, tak ho klidně vložte ;-) Mili

 5. Gobi pro mimina dne 29.10.2012 v čase 17.46

  Dobrý den, dceři je 8.5 měsíce-řekla bych,že Gobi je spíše pro menší děti, ale autorka uvádí právě za vhodný 8 měsíc. Ale v tomto věku už děti na zádech téměř neleží. Myslíte,že je to opravdu pro tento věk? A kam byste doporučila zavěsit?Tedy spíše za co? Má dcera převážně tráví čas na břiše,plazením či naklekáváním. Děkuju a zdravím Peťa

  • Mili dne 30.10.2012 v čase 11.31

   Dobrý den Petro, obávám se, že je tam asi chyba, která se přehlédla a má tam být od 8mi týdnů. Pro takto velké děti můžete zavěsit už spíše věci, na které dosáhnou či libovolné mobily. Mili

   • Gobi pro mimina dne 1.11.2012 v čase 15.40

    Mili, díky za dovysvětlení. Petra

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*