PŘESÝPACÍ ZAŘÍZENÍ

26.1.2012 Autor: Mili  Kategorie: Ella, Smyslová výchova, Tvoření Štítky:, ,  
Když propojíme to, co známe … aneb zábava zase jinak.

 

Kuličkodráha, tunel, zavlažovací zařízení – jednoduché systémy pro hodně zábavy. No a tak jsme z každého použily něco a zmenšily to.

 

 

Použily jsme části lahví, ruličky od papíru. Jak a co si sestavíte je pouze na fantazii. A jelikož povzbuzena našimi „úspěchy“ jsme vymyslely něco, co mělo být velkolepé a funkční. Realita však byla malinko jiná.

 

 

V plánu bylo, aby bylo vidět, jak se různé věci sypou. Takže jsem vymyslela i ze spodní lahve coly odřezat jednotlivé spodní dílky, aby z toho byl cedník a bylo vidět, jak se to krásně sype z různých otvorů.

 

 

U přechodů to mělo být stejné. Lepily jsme docela dlouho, než se nám to povedlo tak aby to drželo. Mé megalomanství se projevilo i na vrchním dílu, který byl pohyblivý, a mělo se určit, kterým směrem se to bude sypat – doprava, doleva?

 

 

No a pak Ella s nadšením nasypala první odměrku. S případnými ztrátami bylo počítáno, takže dole byl i velký lavor. To co se ale událo, by se dalo nazvat „rýžovou smrští“. Létala naprosto všude a jaksi ignorovala můj původní záměr.

 

 

Ellinka na to nevěřícně zírala než po prvním překvapení a dosypání prohlásila – „mámo, nefunguje to“. No já nekoukala nevěřícně, ale dost zklamaně. Takže jsem řekla – „no to vidím“. Načež Ella nelenila a odpověděla – „mámo to nevadí, to opravíš – já jdu pro lopatku“.

 

 

No aspoň někdo zachoval naprosto stoický klid a převzal praktickou stránku věci, zatímco já zklamáním počítala do deseti. Nevím, kde se to v ní bere, ale když přišla s lopatkou a viděla mě tam stále bezradně stát a koukat, tak mě povzbudila a říká: „mámo to umíš, opravíme“.

 

 

No a tak jsme to celé odlepily a předělaly. Mezery jsme zmenšily na minimum, aby co nejvíce navazovaly.

 

 

Není to tak dokonalé, ale funkční po opravě ano. Výhodou je, že může používat různé suroviny a trénovat si tak hmat. Navíc se mohou brát i různé nádobky na nasypání, takže trénink motoriky je také fajn.

 

 

Stejně tak každé vydávají jiný zvuk. Může se trénovat i tento smysl. Fajn bylo, když jsme daly dvě mísy a zkoušela to souběžně, jak co zní ( je lepší použít dost odlišné suroviny ).

 

 

Tuto aktivitu využívá už poměrně dlouho. Čas od času jí to chytne a sype. Výhoda bylo teď počasí, že se to dalo umístit i ven.

 

 

I když zametání je také fajn činnost. A jak se říká v Montessori – chyba je přítel. Tak pokud se do toho někdo pustíte, snad se vám to povede na poprvé a bude to mít stejný úspěch jako u nás.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*