PŘIPRAVENÉ PROSTŘEDÍ

20.3.2012 Autor: Mili  Kategorie: Montessori doma, Připravené prostředí, Připravené prostředí  8x komentováno

Jedna z důležitých složek celého konceptu.

 

Zkusím zde objasnit tento pojem. S tímto je možné se setkávat v Montessori pedagogice velmi často. Co se pod ním skrývá a proč je tak důležitý? Jak vyplývá z názvu, jedná se o prostředí, kde dítě vyrůstá. Asi se většina z nás shodne, že pro dítě jsou důležití rodiče, předvídatelné a respektující chování, důslednost, pravidla a místo, kde se bude cítit dobře – kde se bude moci volně pohybovat a hlavně – což je ze všeho nejdůležitější – být samostatné a moci se rozvíjet dle svých potřeb.

 

Většina z vás někdy viděla obrázky Montessori školek. Na první pohled vypadá zcela jinak, než jsme zvyklí. Nebudu tu teď rozebírat vybavení ani systém, ale toto prostředí je zařízeno perfektně pro děti. I většina klasických školek má přizpůsobený nábytek, možnost dosáhnout na hračky atd.

 

Co to pro nás ale znamená doma – přeci jen nejste školka, žijete tam každý den a připravené prostředí je celkem oříšek. Všeobecně by mělo být přizpůsobeno tak, aby to co zvládnete vy, zvládlo i vaše dítě. Aby mohlo být samostatné a co nejméně odkázané na Vaši pomoc.

 

Většina z nás si neuvědomuje jaké to je z jejich pohledu – zkuste to někdy, zajímavá zkušenost a dobré měřítko toho, co změnit. Nám by se dozajista také velmi těžko fungovalo v domě, kde by vše bylo minimálně o metr výše. To je základní předpoklad. A jelikož děti jsou tvorové zvídaví a tak nebojácní ( lépe řečeno hůře odhadují situace – je velká šance eliminování škod napáchaných tím, že se pouze budou snažit někam například dosáhnout ). Každá domácnost je jiná, má jiné zvyky – a hlavně by měla vycházet z potřeb a rozvoje toho konkrétního dítěte.

 

Sami přijdete na to, co je pro Vás přínosné. Všeobecně ale, se mluví o nízkém nábytku – aby dítě na vše dosáhlo. Je většinou otevřený a policový – menší dítě má problém s otevřením skříňky – tudíž není zcela vhodný. Vhodné jsou také například košíčky, pro více dílků – které jsou označeny štítkem toho, co se v nich nachází.

 

Všeobecně by zde mělo být méně věcí, a raději je vyměňovat, než věcí mnoho, které se těžko ukládají. V chaosu se dětem žije velmi těžko, hůře se orientují a dle toho také reagují. Může to vypadat přehnaně, ale na mnoha případech se pokusím osvětlit význam a praktičnost tohoto systému. Hlavně jeho velkého významu a přínosu asi jednoho z nejčastějších domácích výchovných bojů – pořádku.

 

Pro větší děti jsou později přínosné zcela určitě schůdky, které jim umožní dosáhnout například na linku, nebo do vyšších polic. Co se týče uzpůsobení – raději vyndejte vše, co nechcete, aby se rozbilo, nebo zničilo. Vím, že někdo zastává názor, že dítě se musí naučit respektovat to, že něco nesmí – roční to chápe jen „velmi těžko.“ Jeho úkolem je objevovat, zkoumat a hodnotu věcí nechápe. Nebojte se, vyplatí se to – a zkusím uvést opět příklady. Navíc si tím ušetříte mnoho starostí, vysvětlování, nervů – které většinou bohužel nevedou k tomu, co si přejeme – dítě to totiž velmi často nevzdá. A pak začíná zbytečný boj kdo z koho – který můžete jen velmi těžko vyhrát s čistým štítem.

 

Samozřejmě se předpokládá, že aby dítě mohlo tímto způsobem fungovat, bude domácnost bezpečná – pravidla bezpečí si musí nastavit každý sám.

 

Tolik k tomuto všeobecnému pojmu. Toto je pro upřesnění terminologie a mého vnímání této situace a nastínění, co vše zajímavého anebo nezajímavého se pod ním skrývá. Jak se vyvíjelo Připravené prostředí u nás, proč, jaké prvky a na základě čeho jsem se rozhodla je používat, se pokusím popsat postupně v příspěvcích dle toho, jak se Ella vyvíjela a rostla.

 

Mili

8 příspěvků k PŘIPRAVENÉ PROSTŘEDÍ

 1. kamila dne 20.3.2012 v čase 10.03

  tešíme sa na ďalší príspevok, otvorenú poličku sme si urobili ako prvú, neviem ale čo ďalej :-)

  • Mili dne 20.3.2012 v čase 11.00

   Kamilo, budu se snažit doplňovat články co nejrychleji. Vím, že mnoho tyto informace již má, ale někdo ne – tak aby se orientoval. Mili

 2. Silvie dne 20.3.2012 v čase 13.26

  Děkujeme za další díl skládačky a budeme se těšit na další. Snažím se takové prostředí vytvářet, ale jde to těžko. Třeba židli k lince dávám jen když tam jsem. Malý je hodně aktivní, nebylo by to bezpečné. Jdu přemýšlet dále. :-)

  • Mili dne 20.3.2012 v čase 18.34

   Silvi, určitě s ohledem na dítko – Ella stupátka dostala také později. Nejdříve si tahala židli a měla ji opěradlem k lince. Výhoda byla, že když si jí vzala, slyšela jsem to všude po bytě a mohla tam juknout po čem její srdce touží. Mili

 3. Pady dne 20.3.2012 v čase 13.51

  Poslední dobou hodně přemýšlím, jak spoustu věcí v našem bytě změnit – je to mnohdy moc složité i pro mě. Ale jde to omalu a ztuha, i když nápadu a chutí by bylo:-) Děkuji moc za inspiraci a těším se na další

  • Mili dne 20.3.2012 v čase 18.35

   Doufám, že to již začne být konkrétnější. Mili

 4. Eva dne 22.3.2012 v čase 23.26

  Dobrý večer Mili,

  když jsme zařizovali dům, tak jsme nábytek pro děti nijak zlášť neřešili a když jsme nechali dělat vestavěné skříně, dali jsme je i do dětského pokoje. Je to v podkroví, i v šikmé části, a až do stropu. Moje zkušenost potvrzuje Vaše doporučení nízkého nábytku. Syn mě pořád nutil, abych ho zvedala, co je ve vyšších poličkách, buď se tam chtěl jen dívat, nebo si něco brát. Opakovalo se to pořád dokola, až mě to rozčilovala a jeho asi taky. Dnes je to lepší, ale i tak ho musím kolikrát zvedat. Skříň si už necháme, zvykl si, ale jak píši, není to ideální.
  Když se tak bavíme o dětských pokojích, tak si vzpomínám, že za našich let pokoje vypadaly úplně jinak. Většinou tam byla nábytková stěna nebo nějaký starý vyřazený nábytek z obývacího pokoje apod., takže dětské pokoje vypadaly jako malé obýváky. I já jsem měla takový obýváček, a měla jsem tam dokonce i sekretář s porcelánovými hrníčky a skleničkami …
  Eva

  • Mili dne 23.3.2012 v čase 8.17

   Evo, ano – my ji měli v dětském pokoji s bráchou taky. A dodnes vzpomínám na řazení hraček dle systému, který byl pro mne občas masakr :-D Ony si samozřejmě zvyknou, ale je to pak jistě obtížnější pro rodiče – musí se jim pořád asistovat a takto je to jednodušší. Na druhou stranu chápu, že pro někoho je to nemyslitelné z prostorových důvodů – nevešly by se. Díky za Vaši zkušenost. Mili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*