„INTERAKTIVNÍ“ MAPA SVĚTA – KONTINENTY

25.1.2012 Autor: Mili  Kategorie: Ella, Kosmická výchova, Tvoření, Výroba pomůcek  9x komentováno
Vzhledem k Ellinčině vztahu ke zvířatům a kde žijí, jsem se rozhodla udělat jí to trochu zajímavější a vyrobily jsme naši mapu světa.

 

Napadlo mne to zcela náhodou, když si Ella vkládala zvířata na mapu a ty co žijí v moři tak s nimi plula po papíře a říkala, plave. Když jsem jí tak pozorovala, napadlo mne to pro ni udělat zajímavější a zrodil se nápad, vyrobit něco, kde by opravdu mohla zvířata „plavat“, ptáci létat a ostatní zvířata převážet třeba lodí na jednotlivé kontinenty.

 

 

 

 

Rozhodla jsem se kontinenty vyrobit ze samotvrdnoucí hmoty. Sama jsem byla zvědavá, zda se nám to povede zrealizovat, jelikož jsem s ní do té doby nikdy nepracovala. Jednotlivé kontinenty jsem si vyhledala, zkomprimovala a vytiskla. Abych měla alespoň nějaké měřítko, porovnávala jsem je s naší mapou, aby se to dalo použít případně jako puzzle.

 

 

 

To byla asi ta nejtěžší část, snažit se je udělat alespoň částečně dobře v poměru, jakém mají být. Ty jsem si potom vystřihla a dala na hmotu. Vzala jsem si kuchyňský nůž a snažila se kontinenty vyříznout. U některých to šlo dost složitě, hlavně Evropa mi dělala docela problém. No a dát uschnout na topení. Nechala jsem to schnout déle, jelikož jsem je udělala docela vysoké.

 

 

 

 

Po zaschnutí jsem si vzala smirkový papír – využila jsem ten, co byl původně plánován na číslice, než jsem změnila rozhodnutí, já věděla, že se mi bude hodit – a nejdříve je zbrousila na hrubo. Dá se s ní pracovat pak opravdu dobře – k mému překvapení. Poté jsem to zbrousila jemným papírem, aby hrany byly hladké, jelikož řezáním mi tam vznikly občas dost nehezké zářezy.

 

 

 

 

No a pak jsem si našla barevné rozlišení kontinentů dle Montessori, a s Ellou je natíraly akrylovými barvami. To šlo hodně rychle a dobře, zasychaly a kryly perfektně. No a nakonec už jsem je pouze přetřela pro jistotu lakem, když budou ve vodě, aby nám opravdu vydržely a kontinenty se nerozpustily ( což se dalo docela předpokládat, jelikož jsem prostě šla cestou pokus omyl – pravdou je, že když jsem je poprvé potopila na zkoušku, tak jsem si říkala, že tentokrát bych si mohla heslo: chyba je přítel odpustit ). Celý tento proces nám trval asi 14 dní, vždy jsme natíraly po kouskách.

 

 

Zatím máme jenom menší přepravku, takže se hůře bude plout s lodí, ale větší určitě brzy seženeme. Možnost pro menší děti jako je Ella je, zespodu nalepit kontinenty, aby je tam mohla samostatně naskládat – takové puzzle. Pro větší už to může být jako slepá mapa, pokud už bude vědět, kde který kontinent leží.

 

 

 

 

Samotné mi udělalo velkou radost, že se nám to povedlo, ať už proto, že jsem s tím nikdy nepracovala a také z důvodu, že bych si nikdy nepomyslela, že se nám to povede. Pravdou je, že Ella je velmi nekritická a má ze všeho velkou radost. A k mému překvapení ji to okamžitě zaujalo. Kontinenty díky podkladu naskládala bez problému ( pokud pominu občasné otočení ), a jak jsem předpokládala, voda doplnila naprosté nadšení.

 

 

 

 

Mé velké díky patří zlatíčku Petrušce – moc děkuji za radu s hmotou!!! Máš na tom své zásluhy. Už se na vás moc těšíme. – Výrobní hodnota nebyla tak drahá, jak jsem si původně myslela, a teď už nás čeká výroba globusu.

9 příspěvků k „INTERAKTIVNÍ“ MAPA SVĚTA – KONTINENTY

 1. Zuzana Manova dne 7.2.2012 v čase 23.50

  Dobry den,
  prosim Vas, nepamatate si znacku samotvrdnucej hmoty, ktoru ste pouzila. Nedavno som s detmi jeden typ skusala a vsetky vyrobky sa po vyschnuti polamali. Tak z toho by asi kontinenty neboli. Dakujem za odpoved, a pozdravom Zuzana Manova.

  • Mili dne 8.2.2012 v čase 8.59

   Dobrý den Zuzko,

   pamatuji, máme jí doma zásobu. ;-) Je to obyčejná hmota značky DAS. Prodávají přírodní a bílou barvu. Jsem s ní velmi spokojená, drží. Zkoušely jsme takto vyrobit i misky, korálky, svícny atd.

   Snad bude příští pokus lepší.
   Mili

 2. Silvie dne 20.3.2012 v čase 22.23

  To je moc krásné! Také jsem s takovou hmotou ještě nedělala a zatím se neodvažuju, ale třeba… :-) Zajímavý nápad. A ta zvířátka máte odkud?. Díky. Si

  • Mili dne 21.3.2012 v čase 8.21

   Silvi, já jsem opravdu manuálně nezručná, s tou hmotou to jde překvapivě dobře. ;-) Zvířátka jsem kupovala v Globusu, mají jich tam velké množství za super cenu. Schleich je jistě lepší, ale výrazně dražší. Hodily se nám třeba na přiřazování – později budou fajn i na jazyk. A vlastně k jakékoliv hře. Mili

   • Silvie dne 21.3.2012 v čase 12.16

    Tak to u nás není. Zvířátkujeme zatím podle obrázků a Duplo zvířátka nebo plyšáci.

    • Mili dne 21.3.2012 v čase 12.19

     Silvi, důležité je, že to funguje. Plyšáci by se sice neměly – ale jak říkám, lepší něco než nic. Vše se dá dělat do určité výše peněz. Mili

     • Silvie dne 21.3.2012 v čase 12.30

      Jakože jsou málo autentičtí? Nebo proč?

     • Mili dne 21.3.2012 v čase 12.36

      Přesně tak ;-) Nemají se ani používat obrázky kreslené, ale reálné. Což s dnešními dětskými knížkami jde dost špatně. Ale tam kde jde, „měly“ by se používat. Mili

 3. Interaktivní mapa dne 5.3.2013 v čase 13.33

  Dobrý den Mili,
  děkuji za vaše stránky, každý den nedočkavě vyhlížím nové příspěvky. Z vašich stránek hodně čerpám, jen ne vždy se mi podaří odhadnout pro jak staré děti je daná činnost určená.
  Ta interaktivní mapa je super nápad, už jsem si koupila hmotu. Chtěla jsem vás poprosit, zda by bylo možné zveřejnit ke stažení šablonu mapy.
  Hezký den a děkuji,
  P.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*