KARTIČKOVÉ OBDOBÍ

25.1.2012 Autor: Mili  Kategorie: Ella, Praktický život, Připravené prostředí  4x komentováno
Máme období, kterému u nás říkáme kartičkové ….

 

Nebo také obrázkové. S tím, že si Ella hodně věcí pamatuje po vizuální stránce a pak k tomu krásně přidá slovo, nebo děj, jsem se přesvědčila už mnohokráte. Osvědčilo se to třeba s rozvrhem činností a balení si věcí do batohu, nebo kartičkami na nákup.

Jeden den jsem měla docela volno a tak jsem si probrala kartičky, které jsem koupila na různé děje, s kterými se dítko setkává přes den. Je to soubor pro starší děti, aby postupně seřadili různé úkony, jak jdou za sebou. Ať již u oblékání, v koupelně, co se děje ve školce a podobně. I když to u nás nebylo v tu chvíli ještě takříkajíc v „kurzu“, rozhodla jsem se již v koupelně tyto karty nalepit.

 

 

Tato pomůcka má sloužit dětem starším, aby nezapomněli jednotlivé úkony a byly soběstačné, třeba právě v koupelně. A má ulehčit i rodičům, aby jim nestáli za „pozadím“ a pořád neupozorňovali na to, co mají vykonat. Máme takto vyobrazeno ranní hygienu v koupelně, použití toalety, mytí rukou, oblékání.

Co mne ale překvapilo, že byť Ella na nočníček ještě nechodila, obrázky si čas od času prohlédla. No, a když nastal den D s nočníkem a byly jsme zrovna v mateřském centru, tak mne udivilo, s jakou přesností vykonávala jednotlivé fáze. Byť chodí na nočník, tak si utrhla papír, spláchla ( což mi přišlo vtipné ,) a sama si šla umýt ruce. Aniž by jí to kdy kdo ukazovat, dle obrázků si to zapamatovala. Ráno s čištěním zubů je to stejné, jsme tam hlavně proto, že jí musíme pomáhat dočišťovat.

 

 

Je úžasné, jak jednoduše to funguje a je to dle mého efektivnější, než neustálé opakování co mají dělat. Pokud totiž za nimi stojíme, zvyknou si, že pokud je něco jinak, někdo je na to upozorní – takže máme kartičkové období, kartičky všude kam se podíváš. A já jsem moc ráda, že jí to tolik usnadnilo orientaci a může díky tomu být zase malinko samostatnější ….

Tak teď ještě zvládnout fázi oblékání, ta ji totiž zatím vůbec nezajímá. I když ví co je jaké oblečení, donese, co si má obléci, tak toto jí zatím nezajímá. Asi vylepím brzy další kartičky.

 

4 příspěvků k KARTIČKOVÉ OBDOBÍ

 1. Jindriska dne 7.2.2012 v čase 22.20

  Dobry vecer Mili,
  pokracuji v hltani Vasich stranek. Mohu se zeptat, kde jste poridila tak pekne karticky? Uz 3/4 hodiny „googlim“ a nasla jsem jen takove nehezke :( . Dekuji.
  Pekny vecer
  Jindriska

  • Mili dne 8.2.2012 v čase 8.53

   Dobrý den Jindřiško,

   my je dostaly, ale dají se sehnat na Nomilandu, odkaz přikládám.

   http://www.nomiland.cz/Shop/Didakticke-pomucky-Didakticke–hry/67/Obrazkove-pribehy/1208/Den-s-FLO/

   Jsou ale dosti drahé. Pokud to chcete pro domácí využití, je lepší si dítko nafotit a udělat si kartičky vlastní. Děti vidí sami sebe a má to i své kouzlo.

   Mějste se hezky.
   Mili

   • den s Flo dne 19.11.2012 v čase 18.37

    Dobrý den, moc se mi kartičky den s Flo líbí, máte pravdu, že jsou hodně drahé, ale ty obrázky co máte vyfocené jsou moc hezké. Můžu se ale zeptat? Na webu píší, že tam je 11 příběhu a 75kartiček, třeba ty kartičky o použití wc, to je jeden příběh nebo jedna kartička? Dekuji a pěkný večer Jana

    • Mili dne 21.11.2012 v čase 15.25

     Je to posloupnost – takže více kartiček na jedno téma. Některé kartičky se dají použít k více tématům. Je tam např. použití toalety, čištění zubů, vypravování do školy, oblékání atd. Mili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*