JAK NÁM DĚTI NASTAVUJÍ ZRCADLO

26.3.2013 Autor: Mili  Kategorie: 1 - 3 roky, Ella, Montessori doma  6x komentováno

O výchově dětí se píše dnes opravdu hodně. Všichni chceme děti vychované, slušné či poslušné, uznávající autority. Tlak nás samých nebo okolí nás nutí děti „vychovávat“, aby z nich byly právoplatní a plnohodnotní členové této společnosti.

 

Každý kdo byl někdy na mé přednášce ví, jak velmi ráda využívám k osvětlení různých výchovných jevů mého drahého manžela ( kterého si nesmírně vážím ). Jednu přednášku zažil, a zcela vážně pak prohlásil, že chápe praktické příklady, ale mohla bych ho vynechat :-D

 

Základem každé té teorie, aby byla úspěšná ( a je jedno čeho se to týká ) je dodržování pravidel námi – tedy důslednost. Všeobecně vždy říkám, že než se rozhodne člověk aplikovat nějakou výchovnou lekci, měl by si ji dobře rozmyslet – jelikož důslednost je, i když to tak nevypadá velmi složitá a „výchova“ k určité věci může někdy trvat opravdu dlouho – aby se dostavil ten správný efekt. A to znamená dělat to na 101%. Tedy má tomu odpovídat jak naše chování, tak důsledné vyžadování těchto pravidel u dětí.

 

 

I já se o výchovu snažím více či méně úspěšně. Ale to co jsem si uvědomila, při jedné mé výchovné lekci Elly bylo to, že někdy bych si mohla tu výchovu „ušetřit“. Tedy vlastně ne, jen to nastavené zrcadlo stojí někdy za to.

 

Nastal okamžik, kdy Ella na mé dotazy začala odpovídat „hmmm“.  Tedy v překladu – „ano“.  Ze začátku jsem to nevnímala nijak extra, ale když jsem „hmmm“ slyšela 230x za den, řekla jsem si, že ne. :-D Ellince jsem vysvětlila, že „hmmm“ není slovo a nerozumím mu, že je lepší říkat „ano“.

 

Tedy často má věta zněla takto: „Co znamená hmmm?“. Ella odpověděla – „Ano“. ;-) A teď ta vtipná vsuvka a krásné nastavení zrcadla.

 

Ella po dvou dnech s „hmmm“ naprosto přestala. Šlo to velmi rychle, a odpovídala tak jako dřív. Za což bych si mohla „gratulovat“. Jak úžasnou mou důsledností se vrátila k velmi slušnému chování.

 

Jenže větu: „Co znamená hmmm?“ jsme i nadále slyšelI doma v možná ještě větší míře než výše uvedené číslo 230. Akorát že změnilo směr – tedy začala ho říkat Ella mně. Až v tu chvíli jsem si uvědomila, jak často takto nevědomky odpovídám já. A opravdu nevědomky – jelikož jsem poučená z toho, že chtít po dítěti chování, kterým sama neoplývám, není zrovna dobré – tedy je naprosto k ničemu.

 

Všeobecně jsem zareagovala vždy omluvou a správnou odpovědí. Věřte, že má „převýchova“ k správnému jednání trvala mnohem déle a Ellinčina trpělivost s tímto mým úžasným nešvarem byla pravděpodobně mnohem větší, než je obvykle ta má.

 

Možná by někdo řekl, že je drzá, ale já myslím, že ne – reagovala stejně jako já, upozornila mne na něco, co není vhodné. A navíc měla pravdu. Někdy je prostě těžké uvědomit si a přijmout naše nedostatky. A ještě těžší je někdy je změnit. Ještě že má mé dítě se mnou takovou trpělivost.

 

Mili

 

P.S. A toho „hmmm“ jsem se dodnes zcela nezbavila – ale lepším se. ;-)

6 příspěvků k JAK NÁM DĚTI NASTAVUJÍ ZRCADLO

 1. Vystizne dne 26.3.2013 v čase 18.11

  Opravdu presny clanek! Dala jsem precist i nasemu „tatinkovi“ – touhle formou to stravi mnohem lip… ;)

  • Mili dne 27.3.2013 v čase 22.30

   Moc děkuji, doufám, že se líbil i „tatínkovi“. ;-) Mili

 2. Jana dne 26.3.2013 v čase 23.53

  Přesné! Každý den se slyším z úst svého syna a jen „koukám“. Minulý měsíc jsem ztratila slova, když jsme si se synem vysvětlovaly, proč je neslušné plivat a nakonec mi pohlédl do očí a řekl: „Maminko, tatínek ale taky dělá“ a bylo to….

  • Mili dne 27.3.2013 v čase 22.31

   Jano, to je docela zajímavý příklad. ;-) Ano, myslím, že se s tím setkává většina z nás a někdy je to opravdu zajímavé nahlédnutí a odraz. Mili

 3. Jana dne 28.3.2013 v čase 17.44

  Pravda! To, že kleju často i před dcerou, jsem si uvědomila nedávno, když moje 2Oměsíční brebentilka při nějaké nepovedené akci hlásala „sakra“:-).
  Jana

  • Mili dne 29.3.2013 v čase 9.20

   Jj, není nad to být jako maminka ;-) A je fascinující, jak to umí použít ve správné situaci. Mili

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*