CHANUKA A CHANUKOVÉ SVÍCNY

8.12.2012 Autor: Mili  Kategorie: Na návštěvě - u Vás  

Tímto bych velmi chtěla poděkovat Terezce, za poslání fotografií krásných chanukových svícnů – které se jistě dají využít s dětmi i jiným způsobem, pokud u vás v rodině slavíte jiný svátek.Velmi děkuji za její čas a příspěvek ohledně slavení nejen u nich doma. Možná se to bude někomu z Vás hodit – stejně jako nám, pokud budete chtít dětem přiblížit i jiné zvyky různých národů či rodin.

 

 

—————————————————————————————————————————————————————————

 

Chanuka, „svátek světel“ nebo také „svátek zasvěcení,“ je osmidenní svátek, který se slaví v prosinci, často v období Vánoc (jen na vysvětlenou – židovský kalendář je lunisolární a protože má jiný počet dní, než solární gregoriánský, datum Chanuky vůči občanskému kalendáři se každý rok mění. Letos chanuka připadá na 9.-15.prosince).

 

 

Během Chanuky si my židé připomínáme příběh z 2. století př.n.l., kdy Izrael ovládla vojska asyrských Seleukovců s znesvětila Jeruzalémský chrám. Asyrský vládce Antiochus ve snaze Izrael helenizovat vydal nařízení, která znemožňovala židům žít podle jejich tradice – zakázal studium Tóry (5 knih Mojžíšových), trestal dodržování šabatu (dne odpočinku), dodržování košer pravidel při přípravě jídel atp.)  Malé skupince židů vedených Jehudou Makabejským se ale podařilo nepřátele porazit a z chrámu vyhnat. Když Makabejští chtěli chrám znovu zasvětit a zapálit v něm světlo, zjistili, že v celém Jeruzalémě je již jen jedna lahvička čistého olivového oleje, který by vydržel živit oheň na svícnu v chrámu jen jeden den. Stal se ale zázrak a ta troška oleje vydržela v chrámu hořet po osm dní do doby, než byl vylisován a připraven olej nový.

 

 

Na památku tohoto zázraku zapalují židé po celém světě po osm dní světla na osmiramenných svícnech – tzv.chanukiích, které se vystavují do oken. První den se zapaluje jedna svíčka, druhý den dvě, třetí den tři … a osmý den pak svítí celá chanukie. Na svícnech je vždy ještě devátá svíce – tzv. šamaš, neboli „sluha,“ který ostatních osm svíček rozsvěcuje.

 

 

Během chanuky je kvůli připomenutí zázraku s olejem zvykem jíst jídla smažená na oleji – koblihy, bramboráky, smažený sýr nebo falafel.

 

 

Rostoucí světlo na chanukii je symbolem vítězství světla nad tmou a pevných hodnot nad pomíjivými, byť lákavými svody hodnot zdánlivých.

 

 

Chanukie může vypadat různě – nejtypičtější vypadá asi takto http://www.bje.org.au/learning/judaism/holydays/chanukah/chanukiah.html . Chanukii je možné koupit v obchodě,ale v mnoha židovských rodinách si děti vyrábějí svou – z moduritu, alobalových kalíšků na malé muffiny, zátek od lahví atp. U nás máme vždy jednu kovovou koupenou a pak několik vyrobených. Ty, které jsem vám poslala, jsou vyrobené z následujících materiálů:

 

 

1)  z kostek cukru (to je opravdu výborný nápad – poradila mi ho jedna kolegyně ve škole) – kostky jsem k sobě lepila moduritem. Světlo procházející cukrem má příjemnou teplou barvu a ve tmě si krásně v cukru hraje světlo a stín. Výroba takového svícnu je cvičení na jemnou motoriku i u dospělých, opravdu chce trpělivost. Stejnou technikou jsem jednou na letním táboře s dětmi vyráběla i svícny na šabat a děti různě experimentovaly s možnostmi, jak kostky stavět.

 

 

 

2) z rýžových nudlí – ty jsou jen poskládané kolem čajové svíčky (takový svícen se pak ale musí velmi opatrně přenášet)

 

 

3)  z lahviček od dětské výživy naplněných různými semínky a kořením

 

 

4)  ze sklenic ovázaných vlnou

 

 

5)   z vizovického těsta ozdobeného kořením

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*